Pokoj lidem dobré vůle
Takto Československý Radiojournal označil společný projekt evropských vysílacích stanic.
Poprvé v historii v jedenáctém roce vysílání Československý rozhlas oslovil 19 evropských rozhlasových společností k vytvoření vánočního poselství.
Jednotlivé rozhlasové stanice natočily na gramofonovou desku poselství a přidaly něco z tradiční vánoční hudby.
Pražský rozhlas a k němu připojené všechny Československé vysílače (BRNO, BRATISLAVA, KOŠICE a MOR. OSTRAVA) toto poselství odvysílaly na Štědrý večer 24.prosince 1933 v 19:30 hod.
V programovém věstníku Radiojournalu jsem tento pořad jmenovitě našel jen u třech rozhlasových stanic (HILVERSUM v 23:45 hod., POSTE PARISIEN v 23:00 hod., ZÁHŘEB v 23:00 hod.).
Některé zahraniční rozhlasy tento pořad vysílaly v rámci komponovaného večera, anebo i třeba pod jiným názvem a koneckonců nesmíme zapomínat že časopis Radiojournal vždy uvádí jen výběr programů zahraničních stanic nikoliv komplet jako u Československých stanic.
Možná stojí za zmínku, že snad všechny evropské stanice ve 21:00 hodin (pražského času) vysílaly v rámci tzv. mezinárodního rozhlasu přenos z Betléma (vč. Československých stanic).
Československý rozhlasový program se v ničem zásadním, i při desátém Štědrém večeru na rozhlasových vlnách (pozn. o prvních Štědrém večeru 1923 bylo v Československém éteru ticho) až tak moc nelišil od sousedních zemí.
Štědrý den 24. prosince 1933 připadl na neděli, tak již od rána se nesl program už ve vánočním duchu.
Z rozhlasového programu namátkově vybírám:
11:00 JEN JEDENKRÁT V ROCE (vysílá Brno + Praha, Bratislava, Košice, Mor. strava)
19:30 POKOJ LIDEM DOBRÉ VŮLE (vysílá Praha + Brno, Bratislava, Košice, Mor. Ostrava)
21:00 PŘENOS Z BETLÉMA (vysílá Praha + Brno, Bratislava, Košice, Mor. Ostrava)
21:15 VIANOČNÝ POZDRAV ZO SLOVENSKA (vysílá Bratislava + Praha, Brno, Košice, Mor. Ostrava)
21:40 ŠTĚDROVEČERNÍ MOST (vysílá Brno + Praha, Bratislava, Košice, Mor. Ostrava)
23:55 ZVONY Z EMAUZSKÉHO CHRÁMU (vysílá Praha + Brno, Bratislava, Mor. Ostrava)
24:00 Přenos z opatství v Emauzích. PŮLNOČNÍ MŠE (vysílá Praha + Brno, Bratislava, Mor. Ostrava)
Jak je i vidět z krátké ukázky z programu 24.prosince 1933, tak většinu programu vytvořily stanice Praha, Brno a Bratislava.
Stanice Mor. Ostrava na Štědrý den přebírala hlavně pražský program.
Stanice Košice podobně jako Mor. Ostrava přebírala program z ostatních Československých stanic. Jen půlnoční zvony a Půlnoční mši vysílala samostatně.
Na závěr jedna nerozhlasová informace - podle záznamu Klimatické stanice Praha-Klememtinum byla na Štědrý den maximální teplota 5,2 °C, minimum 3,5 °C a spadlo 0 mm srážek.