Pokoj lidem dobré vůle
Takto Československý Radiojournal označil společný projekt evropských vysílacích stanic.
S nápadem, aby rádio mělo svůj svátek přišla Španělská rozhlasová akademie. Nakonec UNESCO vyhlásilo koncem roku 2011, že bude 13. února, kdy v roce 1946 vzniklo Rádio Spojených národů /United Nations Radio/.
Tedy od 13. února 2012 si každý rok připomínáme Světový den rádia. Rádio je kolem nás každý den ať si to uvědomujeme nebo ne. O spousta bodech víme aniž bychom si uvědomili, že jsou spojené s rozhlasovým vysíláním. Těžko najdeme člověka v Česku, který by se denně nesetkal s nějakým bodem spojeným s rozhlasem.
Takto Československý Radiojournal označil společný projekt evropských vysílacích stanic.
Rok po zahájení pravidelného rozhlasového vysílání v Československu (z Prahy) se o své slovo přihlásilo z Brno. Nejdříve zkušebně (10. - 13.5.1924).
Svátek práce před rokem 1989 se nesl na rozhlasových vlnách přenosem manifestací pracujícího lidu. Pro ukázku co rozhlas vysílal jsem vybral čtyři programové časopisy dva české a dva slovenské. Tak trochu náhody jednotlivé dvojice jsou v rozmezí čtyř a třech let.
Přelom roku je období, které se těžko přesně určuje, ale pro naše archivní okénko jsem vybral období vánoc a silvestr.
V pátek 21.srpna 2015 se konal již tradiční pietní akt před budou Českého rozhlasu na pražských Vinohradech k uctění památky obětem tzv. bratrské pomoci vojsk Varšavské smlouvy v čele se Sovětským svazem, která vstoupila na území tehdejšího Československa aby zabránila tzv. kontrarevoluci a tím ukončili období tzv. Pražského jara 1968.
Tyto webové stránky nabízejí jiný pohled na svět rozhlasu od počátku až po současnost. Nabízí můj vlastní pohled na zachycení rozhlasové současnosti, které se následně stává minulostí. Existuje známý citát, že nic není starší než včerejší noviny a u rozhlasu to platí dvojnásobně.
Rozhlasové vysílání mě fascinovalo již od dětství (nejdříve rozhlasové přijímače a později medium jako takové) aniž bych v tom viděl hlubší význam. Na prahu dospělosti jsem rozhlasovému vysílání propadl úplně.