Zápisník

V tomto zápisníku zachycuji některé události spojené s rozhlasem, tak jak jsem je zaznamenal na místě dění. Přináším subjektivní pohled na dané události vč. svých komentářů.  

Některé významné události z rozhlasové historie se nesmazatelně zapsali do dějin Českého národa. Mezi tato data patří i 5. květen 1945 a počátek Pražského povstání. Težko říct, jak by dopadlo povstání bez účasti rozhlasu. Sami němci rozhlasu přikládali velký význam proto se i snažili o jeho znovudobytí.

Pracovní povinnosti mě tentokrát zaváli až na Slovensko s průjezdem přes Bratislavu. Když jsem zjistil, že budu projíždět nedaleko rozhlasové pyramidy, tak bych to nebyl já, abych se tam nezastavil.

V roce stého výročí od zahájení pravidelného rozhlasového vysílání v Československu se mi dostalo nesmírné cti a byl se mnou vysílán rozhovor o mém hobby a následně natočena reportáž o mé sbírce.

Vše započalo na konci dubna natáčením filmu Vlna před budovou Českého rozhlasu na Vinohradské, který se proměnil opět po mnoha letech v Čs. rozhlas.

Na čtvrtek 5. května 2022 připadlo 77. výročí vypuknutí Pražského povstání za účasti rozhlasu. Jak připomíná pamětní deska na budově rozhlasu povstání začalo ve 12:33 hodin voláním rozhlasu o pomoc.

50. výročí vpádu vojsk Varšavské smlouvy připadlo na úterý. Bohužel politická situace v Česku zapříčinila, že jeden z řečníků byl i trestně obviněn premiér (A. Babiš). Jeho projev jsem přes obrovský zvukový protest, který vytvořili jeho odpůrci vůbec neslyšel. Ve výsledku jsem ani neměl zájem si tento projev poslechnout zpětně za záznamu.

Do letošního ročníku Den architektury, který probíhal 30.9. - 10.10.2017 se zapojil již v pátek 29. září i Český rozhlas Regina DAB Praha. Jak ho sami rozhlasáci nazvali, konal se malý den otevřených dveří.

Letošní výročí okupace vojsky Varšavské smlouvy mě donutilo se zamyslet na obsahem tohoto zápisníku. Byl jsem defakto postaven před rozhodnutí, zda tento příspěvek zůstane apolitický a v tomto článku přinesu jen holá fakta nebo ponechám průchod pocitům. Po malé úvaze jsem se rozhodl přihlásit k ideálům za které Češi v roce 1968 bojovali.

O víkendu 13. a 14. května 2017 se Český rozhlas zapojil poprvé do projektu Open House (který otevírá jednotlivé budovy veřejnosti) respektive jeho budova v Karlíně tzn. Národní dům.

V pátek 21.srpna 2015 se konal již tradiční pietní akt před budou Českého rozhlasu na pražských Vinohradech k uctění památky obětem tzv. bratrské pomoci vojsk Varšavské smlouvy v čele se Sovětským svazem, která vstoupila na území tehdejšího Československa aby zabránila tzv. kontrarevoluci a tím ukončili období tzv. Pražského jara 1968.